На този сайт ще намерите информация, която щр ви бъде полезна, ако сте решили сами да регистрирате собствена фирма. Информацията на сайта е предназначена за ползване от начинаещи в бизнеса, но предпримчиви хора, които искат сами да се справят с нестандартни предизвикателства.
Мога ли сам да подготвя документите за регистрация на нова фирма? Това е въпрос, който често си задават хората, които имат намерение да започнат бизнес. Нашият отговор е - да, не ви пречи да пробвате. Вероятността да ви излезе по-евтино е голяма. Едновременно с това в процеса на регистрация ще придобиете опит и знания, които ще ви бъдат полезни в по-нататъшната дейност на вашата фирма.
Теорията, че ако не ползвате юрист има голяма вероятност регистрацията да ви излезе по-скъпа, вследствие на това, че е възможно да получите отказ и да платите таксите за регистрация втори път определено не издържа на здравата логика.
Запознайте се с минималните адвокатски хонорари за регистрация на фирма:
9. за учредяване и регистриране на: а) (изм. - ДВ, бр. 2 от 2009 г.) едноличен търговец - 150 лв.; б) (изм. - ДВ, бр. 2 от 2009 г.) събирателно дружество - 180 лв.; в) (изм. - ДВ, бр. 2 от 2009 г.) командитно дружество - 200 лв.; г) (изм. - ДВ, бр. 2 от 2009 г.) дружество с ограничена отговорност - 300 лв.; д) (изм. - ДВ, бр. 2 от 2009 г.) акционерно дружество - 600 лв.; е) (изм. - ДВ, бр. 2 от 2009 г.) кооперативно сдружение - 250 лв.; ж) (изм. - ДВ, бр. 2 от 2009 г.) жилищностроителна кооперация - 250 лв.; з) (изм. - ДВ, бр. 2 от 2009 г.) фондации и сдружения с нестопанска цел - 350 лв.;
Както се вижда от горните цени, за регистрация на едноличен търговец ще платите хонорар в размер на 150.00 лв. Държавната такса, която се заплаща за регистрация на ЕТ е 35.00 лв. Ако сами подготвите документите си и ги подадете в Търговски регистър, съществува вероятност да получите отказ, поради непълноти в документите. В този случай ще получите мотивиран отказ с конкретни указания какво точно трябва да бъде коригирано или допълнено към подадените от вас документи. Вие трябвяа да подадете новите документи и да заплатите нова такса от 35.00 лв. Ако сте изпълнили точно указанията в отказа за вписване на Търговския регистър, би трябвало всичко да е наред и вашата фирма да бъде регистрирана. В този момент ще сте платили 35 лв. повече държавни такси и 150 лв. по-малко адвокатски хонорар. Чистата ви печалба е 125.00 лв. Да предположим, че не успеете и от втория път, което е много малко вероятно имате резерв от 125 лв., с които можете още три пъти да подавате документи и пак ще бъдете на печалба. Приблизително по същия начин изглеждат изчисленията и при регистрация на ЕООД или ООД. Накрая да добавим и това, че дори да стигнете до положение да сте на загуба от вашите действия, не е страшно. Опитът, който сте придобили при регистрацията на вашата фирма е безценен. В такива случаи важи правилото "Загубата на пари, води до трупането на полезен опит".